ANI KOZETKA, ANI NOTES – co jest prawdziwym narzędziem pracy terapeuty?

No Comments Bez kategorii

design-1162241_1920

Poniższy tekst to fragment mojego wystąpienia na Konferencji „W stronę człowieka: Inspiracje psychoanalityczne” z dnia 3.czerwca 2018r.

 

I kozetka, i notes są w pracy użyteczne. Kozetka traktowana jest dziś bardziej przysłowiowo, gdyż tradycyjne ramy psychoanalizy rzadko się stosuje. Zastępują ją dwa fotele zwrócone ku sobie. Notatki mogą się psychoterapeucie przydać na początkowych konsultacjach, gdy materiału jest wiele. W dalszej drodze najważniejsza jest relacja i warto, by notatki jej nie przesłaniały.

A więc co jest narzędziem pracy psychoterapeuty? Liczne badania potwierdzają, że narzędziem zmiany w psychoterapii jest więź pacjenta z terapeutą. Zatem to terapeuta jest narzędziem swojej pracy, jego wewnętrzne zasoby i doświadczenia. Psychoterapeuta dialogując z pacjentem korzysta nie tylko z zasobów gromadzonej latami wiedzy. Posługuje się także empatią, intuicją. Trudno wyobrazić sobie terapeutę bez rozwiniętej wyobraźni czy wysokiego poziomu zaciekawienia drugim człowiekiem.

W procesie terapii psychoterapeuta sięga nie tylko w głąb drugiego człowieka, ale też w głąb siebie. Dlatego powinnością terapeuty jest rozwijać siebie, przejść terapię własną, inwestować w szkolenia, co oczywiste superwizować się regularnie, czytać teksty specjalistyczne, ale również inspirować się np. wytworami kultury. Podporą dla terapeuty jest mocne oparcie w konkretnej teorii. Podobnie jak w naukach medycznych, obowiązkowe niemalże (pod względem moralnym) jest uzupełnianiu wiedzy.

Często kładzie się akcent na to, co terapeuta komentuje pacjentowi, tymczasem liczą się nie tylko interwencje, ale też sposób ich wypowiadania. Tak samo jak rola terapeuty bywa utożsamiana z zadawaniem pytań – a ważniejsze jest komentowanie, a także kontenerowanie, czyli pomaganie pacjentowi w zmaganiu się z trudnymi emocjami. Co ciekawe, to kontenerowanie może się odbywać bez słów.

Milcząca postawa wypływa z neutralności terapeuty, czyli zasady mówiącej o tym, że nie dzieli się on swoimi prywatnymi opiniami, czy przekonaniami, nie ujawnia informacji na swój temat i nie udziela porad. Niezwykle ważne jest trzymanie zasad przez psychoterapeutę. Musi on przestrzegać zawodowego kodeksu etycznego. A jedna z podstawowych zasad etycznych brzmi, że terapeuta i pacjent nie mogą mieć jakiejkolwiek innej relacji ze sobą, poza tą jedną, wyjątkową – terapeutyczną.

Jest to praca, która stawiając osobom ją wykonującym wysokie wyzwania, ale przede wszystkim ubogaca je i daje asumpt do intensywnego rozwoju własnego.